O Piánech na ulici

O Piánech na ulici

Přinášíme piana, šachy či poesiomaty do parků, ulic, podloubí či na náměstí. Inspirujeme ostatní a šíříme nápady, jak oživit život ve městě.

Spolek Piána na ulici od roku 2013 rozmisťuje piana a šachy do českých měst a realizuje veřejné tančírny nebo koncerty na neobvyklých místech. Poukazujeme tím na jednoduché možnosti, jakými téměř každý může spoluutvářet podobu města, ve kterém žije. Rádi pomáháme na svět novým nápadům, které podněcují zájem lidí o své okolí.  

Vše začalo v létě 2013, kdy známý pražský kavárník Ondřej Kobza umístil v Praze prvních pět pian na ulici. Jen tak, pro radost kolemjdoucím. Nápad se začal rychle šířit. Hráčů i posluchačů přibývalo stejně jako zájemců odjinud, kteří chtěli umístit piano ve svém městě. Dnes síť pianopěstitelů pokrývá více než 40 měst a těší nás, že stále přibývají noví nadšenci. 

Postupně jsme začali realizovat další nápady. Uspořádali jsme koncerty pro šest pian nebo umístili klavír, pianistu a tanečnice na ponton na Vltavě. Začali jsme spoluorganizovat veřejné tančírny pro všechny věkové kategorie. Vedle pian rozmisťujeme po celé republice také šachové stolky a podněcujeme tak nová plánovaná i nahodilá setkání. Veřejný prostor oživujeme i poesií. Do básní čtených samotnými autory se můžete zaposlouchat u Poesiomatu nebo si ve Veršomatu otočit válcem a začíst se do asijských veršů a jejich evropských paralel.  

Na mapě najdete, kde všude si dnes můžete zahrát na klavír, dát si s přáteli šachovou partii nebo se potěšit poesií. Nevidíte tam své město a chcete se přidat i vy? Zavolejte nám na + 420 732 972 007 nebo napište na piananaulici@email.cz.