Střecha Lucerny

Střechy jsou místem, kam se většinou dostanou jenom kominíci a izolatéři. I střecha na paláci Lucerna byla takřka po sto let prázdná a nesloužila původnímu účelu, tedy k setkávání lidí. Stavitel Lucerny "dědeček" Vácslav Havel stavěl tento palác, aby pozvedl velkoměstský ráz Prahy.

V roce 2015 mě Jan Bárta seznámil s paní Havlovou, která provozuje Farmu Košík. Líbila se jí myšlenka ozelenění teras. Společně s architektem Petrem Hájkem se nám podařilo prostor rekonstruovat a pokrýt jej 1000 m2 paluby ze slezského modřínu. Trochu to připomíná sedmý div světa Visuté zahrady Semiramidiny. Anebo zaoceánský parník razící si cestu v bouři dalších budov.

Vystoupáte výtahem páternosterem a ocitnete se na jakémsi novodobém náměstí, s městem jako na dlani. Někdy slouží jako korzovací vyhlídka. Jindy se promění v prostor výstavy o rodině Havlových a budově Lucerny. Cvičí se tu jóga. Konají se koncerty Ivy Bittové a Dana Bárty za východu slunce. Náš nejznámější operní pěvec Adam Plachetka zpívá Mozartovu operu "John do vany" hostům, ležícím ve společenském oblečení ve vanou s vodou. Světoznámý muzikant Avishai Cohen si nechá na střechu přistěhovat křídlo Steinway a odehraje koncert  za zády s Pražským hradem a za něj zapadajícím sluncem. 

Projekty: Ondřej Kobza
realizace: Jiří Jelínek